29 sierpnia w gminie Poświętne odbyły się Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne. Na ta uroczystość mieszkańcy przygotowali wieniec dożynkowy.
Wieniec przedstawiał replikę „naszego kościoła” w Poświętnem.
Do jego wykonania zostały użyte:
– kłosy owsa, pszenżyta i pszenicy,
– kasze: gryczana, jaglana i manna,
– soczewica czerwona i czarna,
– nasiona fasoli i grochu,
– mak, siemię lniane i pestki dyni.
A do tego liczne kwiaty i rośliny: prosto, sorgo, wrotycz, krwawnik kichawiec, czarnuszka, hortensja, bukszpan, trzmielina, rozchodnik, świerk, jeżówki, malwy, dziewanna, słoneczniki, rozplennica, nawłoć, rodzynek brazylijski, gipsówka, amarantus, dzika marchew, owoce liliowca, zatrwian, lawenda i jeszcze kilka których nazw nie znam.
Do wieńca załączony był również chleb i symboliczny koszyczek z owocami i warzywami.
Za pomoc w przygotowaniu wieńca należą się ogromne podziękowania:
– za zboże dziękujemy Pani Gabrysi Kielczyk, Pani Marysi Stankiewicz i Pani Alince Akonom,
– za suszone i żywe kwiaty i rośliny dziękujemy Pani Hani Sawickiej, Ani Elsner i Eli Bombik,
– za pomoc w przygotowaniu koncepcji ozdobienia wieńca i przygotowania materiałów roślinnych do montażu dziękujemy Pani Hani Sawickiej, Pani Ani Kossakowskiej, Pani Ewie Olejnik, Pani Mirce Kuchta, Pani Eli Lewickiej, Pani Alince Akonom i Ani Elsner.
– za przygotowanie i ozdobienie konstrukcji dziękujemy Ani Elsner, Eli Bombik, Oliwce Bombik, Julce Bombik, Aureli Elsner i Arturowi Elsner,
– za pomoc w transporcie wieńca i udział w uroczystym pochodzie dziękujemy Piotrkowi Akonom, Emilowi Akonom, Markowi Jankiewiczowi, Arturowi Elsner i Bartkowi Elsner (który niósł chleb),
– za pomoc w odebraniu wieńca z placu dożynkowego dziękujemy Panu Gustkowi Kossakowskiemu i Arturowi Elsner.
zbieranie zboża na polu gotowe wiązki kłosów Panie z KGW wiążą kłosy dzieci wyklejają fasole gotowy wieniec delegacja dożynkowa
Wieniec otrzymał pochwały za pomysł i wykonanie. Mamy nadzieję, że mieszkańcy również docenią pracę i koszty włożone w wykonanie wieńca.
Z informacji jakie wstępnie udało nam się zebrać – był to 4 wieniec w historii przygotowany przez mieszkańców Woli Cygowskiej.
To robimy wieniec za rok?